Jak oszczędzić na podatkach?

23 February 2021

Samopał uczy, Samopał radzi, Samopał nigdy Cię nie zdradzi…

Uczymy nie tylko jak zdać egzamin i uzyskać pozwolenie na broń palną - oto kilka sztuczek, które pozwoliły mi wyrwać trochę kasy z wiecznie głodnej paszczy Urzędu Skarbowego:

 • Podwyższone koszty uzyskania przychodu (KUP) ze względu na “dojazdy”.

  Wyższe koszty to mniejszy podatek. Już kilka razy spotkałem się z sytuacją, gdzie zakład pracy źle nalicza KUPy. Chodzi o to, że jeśli mieszkasz w innej miejscowości niż zakład pracy to należą Ci się wyższe KUPy. Za rok 2020 należy się 3600zł. Sprawdź kwotę w PIT-11, otrzymanym od pracodawcy, w polu 30: Jeśli Twój adres zamieszkania jest inny niż adres pracodawcy ma tam być 3600zł.

PIT papierowy

To, ze pracujesz z domu od roku czy to, że masz 600 metrów do pracy nie ma znaczenia - inny adres = należy się więcej. Poprawy dokonujesz w swoim zeznaniu, błędny PIT-11 już olej.

 • Dwójka dzieci ściąga limit dochodu

  …i należy się ulga za każdego dzieciaka. Niby oczywiste, ale spotkałem dwóch znajomków, którzy o tym nie wiedzieli. Możesz być już milionerem, a US jeszcze dorzuci ~2500zł.

 • Darowizny zmniejszają dochód do opodatkowania.

  Mniejszy dochód to mniejszy podatek. Wpłacasz darowiznę na jakąś instytucje pozarządową (np. Samopał) i wpisujesz ją w PIT/O. Najpierw suma darowizn, później podajesz ile dla kogo darowałeś. W nowym portalu wystarczy nazwa organizacji (żadne NIPy i KRSy nie są potrzebne). Wpłaciłeś 1000zł - US odda Ci teraz 170zł (lub aż 320zł). Ważne! Musisz mieć na to kwit, bo głodna morda może sprawdzać. Najlepiej robić przelewy z tytułem “Darowizna na cele statutowe”.

 • OBOWIĄZKOWO! Przekazanie 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

  Jest to wydanie dyspozycji, żeby 1% z pieniędzy, które i tak oddajesz, US przekazał na OPP. Cokolwiek by to nie było: Chore dzieci, strażacy, czy nawet małe stowarzyszenie strzeleckie jak Samopał - wydaj tą dyspozycje! OPP na pewno wyda te pieniądze lepiej niż “biznesmeni z Wiejskiej”! Już lepiej zgubić te pieniądze.

 • Uwaga przy 1%!

  Pomagajcie dzieciakom. To ważniejsze niż jakiś Samopał z Olkusza. Ale uważajcie. Jeśli nie podasz celu szczegółowego pieniądze idą do DOWOLNEGO WYKORZYSTANIA przez fundację. Czyli - w przypadku tych większych organizacji - wynagrodzenia prezesów (dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie!), księgowych, toner i papier do drukarek, ulotki, reklamy i paliwo na “podróże służbowe”, itp, itd…

Jeśli podasz cel szczególny (np. “Dla chorej Oli”, “Na Kacperka”) to prezesi fundacji nie mogą ruszyć tej kasy! Całość Twojej kasy pójdzie na dzieciaka.

 • Co Samopał robi za darowizny i 1%?

  Za pieniądze z darowizn kupujemy materiały niezbędne do prowadzenia treningów. Głównie do egzaminów na broń. To może być Twój trening! Te materiały tarcze, olej do broni, jakieś zszywki do takera czy inne bzdety…

Zapraszamy do wpłacania darowizn i przekazania 1% podatku.

Tak samo jak rok temu: Na Samopał możesz przekazać 1% za pośrednictwem “Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywności Terenowej PSAT”. Ich KRS to 000545944. Musisz dopisać cel szczegółowy “Rozkręcenie Olkusza”.

Na papierze: PIT papierowy

Na nowym portalu “e-PIT”: e-PIT

PITa trzeba złożyć do końca kwietnia.

W razie pytań pisz maila na <kontakt (małpiszon) samopal.pl> - może coś doradzimy.

Pozdro!