Jak oszczędzić na podatkach - Samopał radzi

23 February 2021

Samopał uczy, Samopał radzi, Samopał nigdy Cię nie zdradzi…

Uczymy nie tylko jak zdać egzamin i uzyskać pozwolenie na broń palną. Podzielę się kilkoma sztuczkami, które pozwoliły mi wyrwać trochę kasy z wiecznie głodnej paszczy Urzędu Skarbowego:

 • Podwyższone koszty uzyskania przychodu (KUP) ze względu na “dojazdy”.

  Już kilka razy spotkałem się z sytuacją, gdzie zakład pracy źle nalicza KUPy. Chodzi o to, że jeśli mieszkasz w innej miejscowości niż zakład pracy to należą Ci się wyższe KUPy. Za rok 2020 należy się 3600zł. Sprawdź kwotę w PIT-11, otrzymanym od pracodawcy, w polu 30: Jeśli Twój adres zamieszkania jest inny niż adres pracodawcy ma tam być 3600zł.

PIT papierowy

To, ze pracujesz z domu od roku czy to, że masz 600 metrów do pracy nie ma znaczenia - inny adres = należy się więcej. Poprawy dokonujesz w swoim zeznaniu, błędny PIT-11 już olej.

 • Darowizny zmniejszają dochód do opodatkowania.

  Wpłacasz darowiznę na jakąś instytucje pozarządową (np. Samopał) i wpisujesz ją w PIT/O. Najpierw suma darowizn, później podajesz ile dla kogo darowałeś. W nowym portalu wystarczy nazwa organizacji (żadne NIPy i KRSy nie są potrzebne). Wpłaciłeś 1000zł - US odda Ci teraz 170zł (lub aż 320zł). Musisz mieć na to kwit, bo głodna morda może sprawdzać. Najlepiej robić przelewy z tytułem “Darowizna na…”

 • Dwójka dzieci ściąga limit dochodu

  …i należy się ulga za każdego dzieciaka. Możesz być już milionerem, a US jeszcze dorzuci ~2500zł. Niby oczywiste, ale spotkałem dwoje znajomków, którzy o tym nie wiedzieli. 2,5 tysia przeszło koło nosa.

 • OBOWIĄZKOWO! Przekazanie 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

  Jest to wydanie dyspozycji, żeby 1% z pieniędzy, które i tak oddajesz, US przekazał na OPP. Cokolwiek by to nie było: Chore dzieci, strażacy, czy nawet małe stowarzyszenie strzeleckie jak Samopał - wydaj tą dyspozycje! OPP na pewno wyda te pieniądze lepiej niż “biznesmeni z Wiejskiej”!

Tak samo jak rok temu: Na Samopał możesz przekazać 1% za pośrednictwem “Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywności Terenowej PSAT”. Ich KRS to 000545944. Musisz dopisać cel szczegółowy “Rozkręcenie Olkusza”.

Na papierze: PIT papierowy

Na nowym portalu “e-PIT”: e-PIT